Odciski

Odciski - Usuwanie

Odcisk to wyraźnie odgraniczony obszar nadmiernego rogowacenia skóry, powstały  na skutek nadmiernego, punktowego, stałego drażnienia lub ucisku w jednym punkcie stopy. W miejscu tym dochodzi do wzmożonej produkcji  komórek rogowych, co powoduje twardnienie skóry. Stały  ucisk i tarcie powoduje dalsze wgniatanie twardych komórek w skórę, co prowadzi do wytworzenia się bolesnego rdzenia, który uciskając na zakończenia nerwowe bardzo często powoduje intensywny ból nasilający się podczas chodzenia.

Czynniki predysponujące do powstania odcisków:

  • noszenie ciasnych i twardych butów ( często na wysokim obcasie)
  • zwyrodnienia, odchylenia i zaburzenia funkcji stawów śródstopia
  • deformacje kostne
  • błędy pielęgnacyjne (częste ścieranie skóry, doprowadzające do powstania modzeli, a w konsekwencji do utworzenia odcisków)
  • lekceważenie wskazań do noszenia wkładek ortopedycznych i odciążających ortez

Terapia:

Odciski powinny być bezwzględnie usuwane. Czas terapii uzależniony jest od tego jak długo odcisk znajduje się w naszej skórze, rzadko jednak udaje się go usunąć na jednej wizycie. Aby na stałe usunąć odcisk należy wyeliminować przyczynę jego powstawania. Dobre efekty terapeutyczne przyniesie na pewno: zmiana obuwia na właściwe, indywidualne wkładki ortopedyczne, stosowanie odciążeń i amortyzacji. Owocne efekty osiągniemy gdy regularnie będziemy odbywać wizyty w gabinecie zajmującym się podologią.