Podologia

Kim jest podolog i kiedy iść do gabinetu podologicznego?

Usługi podologiczne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju, dlatego podpowiemy kiedy zwykły pedicure w gabinecie kosmetycznym to za mało i z jakimi problemami warto zgłosić się do podologa.

Pedicure leczniczy u podologa

Podolog to osoba, do której warto się wybrać przy problemach ze stopami, takimi jak odciski, modzele, pękające pięty, kurzajki, grzybica czy wrastające paznokcie, haluksy, palce młoteczkowate itp. Do specjalisty mogą się zgłosic pacjenci z problemem stopy cukrzycowej oraz osoby, które nie mają problemów zdrowotnych, ale potrzebują porady w kwestii profilaktyki oraz odpowiedniej pielęgnacji stóp.

Kiedy należy zgłosić się do podologa?

Stopy to wciąż element, który skrzętnie ukrywamy w butach, co za tym idzie nie musimy obnosić się z nimi na co dzień. Przeciętny pacjent naszego gabinetu szuka pomocy dopiero w momencie gdy ból jest już nie do wytrzymania, lub wtedy gdy problemy są na tyle widoczne, że aż uniemożliwiają normalne relacje społeczne. Tak naprawdę do podologa można zgłosić się w każdym momencie. Nie ma lepszego lub gorszego dnia na to by świadomie i bezpiecznie zadbać o swoje stopy. Pamiętajmy o tym, że głównym zadaniem podologa jest profilaktyka. Oczywiste jest to, że pacjentami, którzy bezzwłocznie muszą pojawić się u takiego specjalisty to osoby, u których wystąpił już problem bólowy lub powstała jakaś niepokojąca zmiana.

Z jakimi problemami najczęściej zgłaszają się pacjenci?

W gabinetach podologicznych możemy wyróżnić możemy 3 grupy pacjentów:

  • świadome osoby, uczęszczające regularnie na zabiegi profilaktyczne, dla których dbałość o stopy stała się tak oczywista, jak regularne wizyty u fryzjera czy dentysty
  • pacjenci w trakcie terapii, którzy zgłosili się z problemem wrastających paznokci, kurzajkami oraz wieloma innymi problemami zarówno na skórze, jak i na paznokciach
  • osoby, które zakończyły terapię i które regularnie przychodzą do gabinetu na podstawowy zabieg podologiczny lub na rutynowe kontrole. Są to pacjenci, którzy doświadczyli już bólu i dyskomfortu związanego z problemami na stopach i za żadną cenę nie chcieliby powrotu problemu.