Czym jest fotoepilacja

Czym jest fotoepilacja?

Fotoepilacja to proces niszczenia cebulek włosowych za pomocą kontrolowanych pulsacyjnych wiązek światła. Światło użyte w tym procesie jest bardzo mocne. Melanina zawarta we włosie absorbuje światło emitowane przez urządzenie, a intensywne ciepło niszczy go. Wytworzona w ten sposób energia cieplna nie powoduje bólu. Najlepsze efekty zabiegu fotoepilacji osiąga się, jeżeli całe światło emitowane przez urządzenie jest absorbowane przez włos a nie sąsiadujące tkanki.

Kto może poddać się zabiegowi laserowego usuwania włosów?

Ponieważ działanie lasera skierowane jest na melaninę, im więcej tego pigmentu ma pacjent, tym lepsze będą rezultaty. Dlatego też osoby o siwych, rudych lub blond włosach nie są najlepszymi kandydatami do zabiegu. Ponadto, laser nie rozróżnia melaniny zawartej we włosach od melaniny w skórze, im więcej tego barwnika w skórze pacjenta, tym większe ryzyko, że laser zadziała nie tylko na melaninę we włosie, ale także na skórę. To sprawia, że osoby o ciemnej karnacji nie są dobrymi kandydatami do zabiegu. Najlepszymi kandydatami do zabiegu laserowego usuwania owłosienia są osoby o jasnej skórze i ciemnych włosach.

Jakie są wskazania przed zabiegiem?

Sam proces laserowego usuwania owłosienia jest bezpieczny, ale osoby poddające się zabiegowi powinny zastosować się do następujących wskazań przed zabiegiem:

Zabiegu laserowego nie powinno się wykonywać na opalonej skórze lub skórze z poparzeniami słonecznymi (nie wolno się opalać trzy tygodnie przed zabiegiem, jak i trzy tygodnie po zabiegu),  ogolenie włosów przed zabiegiem skraca czas jego trwania. Należy ogolić włosy tak, aby pozostawić zaledwie cień włosa lub małą szczecinkę.

Należy zaprzestać rozjaśniania i wyrywania włosków na 4 tygodnie przed zabiegiem.

Jakie są wskazania po zabiegu?

Po zabiegu często pojawia się zaczerwienienie i zgrubienia. W takich wypadkach pomaga zimny okład. Poza tym, należy przestrzegać ogólnych środków zaradczych, takich jak:

  • minimalny makijaż i obficie aplikowany krem nawilżający
  • nie używać dezodorantów
  • krem z filtrem co najmniej SPF 25 lub wyższym przez kilka tygodni po zabiegu
  • jeżeli jest to konieczne, jedyną dopuszczalną metodą usuwania włosów w okresie bezpośrednio po zabiegu jest golenie

Należy pamiętać, że do trzech tygodni po zabiegu włosy będą samoczynnie wychodzić. Można wówczas użyć specjalnej myjki lub gąbki ścierającej, co przyspieszy cały proces.

Czy konieczna jest seria zabiegów?

Cała kuracja laserowego usuwania owłosienia trwa kilka sesji. Zabiegi zazwyczaj wykonuje się co 4-8 tyg . Aby osiągnąć ok. 80-procentową redukcję owłosienia u 80-90% dobrych kandydatów potrzebnych będzie ok. 5-7 sesji. Pomiędzy sesjami niektóre włosy będą odrastać, ponieważ te, które były w fazie uśpienia podczas ostatniego zabiegu, teraz mogą być w fazie wzrostu. Dlatego istnieje potrzeba wykonania wielu zabiegów. Przeprowadzenie kilku zabiegów zapewnia, ze laser dotrze do wszystkich włosków. Pacjent może golić włoski odrastające pomiędzy kolejnymi sesjami.

Zaleca się wykonanie zabiegu przypominającego, raz na rok w celu utrwalenia rezultatów.

Wielu pacjentów uważa, że po wstępnej kuracji składającej się z kilku zabiegów, sesje utrwalające rezultaty powtarzane raz lub dwa razy do roku są najlepszym sposobem na zahamowanie wzrostu włosów.

Zaledwie u mniejszości pacjentów, którzy są dobrymi kandydatami do zabiegu utrata owłosienia jest tylko tymczasowa i występuje całkowite odrośnięcie włosów. Zazwyczaj takie zjawisko występuje u osób o włosach w kolorze białym i blond lub mających problemy hormonalne.

Czy laserowe usuwanie owłosienia jest bolesne?

W porównaniu do depilacji woskiem zabieg laserowego usuwania owłosienia jest bardzo łagodny. Niektóre okolice są bardziej wrażliwe niż inne. Uczucie dyskomfortu różni się w zależności od rodzaju skóry, zastosowanego lasera i indywidualnej tolerancji na ból.

Najbardziej bolesna jest pierwsza sesja.

Ponieważ energia lasera jest wchłaniana przez cebulkę włosową generującą ciepło, laserowemu usuwaniu owłosienia towarzyszy lekkie odczucie dyskomfortu. W niektórych miejscach zabieg jest bardziej bolesny niż w innych. Ponadto pacjenci z grubymi, ciemnymi włosami mogą odczuwać większy dyskomfort niż pacjenci o cienkich włosach. Dzieje się tak ponieważ grubsze i ciemniejsze włosy absorbują więcej światła podczas danej sesji. Na ogół, z zabiegu na zabieg włosy stają się coraz cieńsze i jaśniejsze. Dlatego też największy dyskomfort odczuwa się przy pierwszym zabiegu.