Antyrozstępowy masaż w w gabiniecie IdealistSPA

Za zgodą lekarza ginekologa-położnika prowadzącego ciążę, przy jednoczesnym braku medycznych przeciwwskazań, kobieta ciężarna może regularnie korzystać z zabiegów masażu. Jest to nie tylko dobra forma relaksu i odprężenia, ale także sposób przygotowania ciała do porodu. Masaż poprawia kondycję naszej skóry. Sprawia, że tkanka jest jędrna, elastyczna, wytrzymała na rozciąganie, zatem na powstawanie rozstępów. Masaż także powoduje odpowiednie dokrwienie i dotlenienie tkanek, co sprzyja przyspieszonym podziałom komórek, a co za tym idzie, szybszej regeneracji skóry, w tym głównie rozstępów! Masaż również wspomaga wchłanianie się składników aktywnych zawartych w kremach.

Kineziotaping (klejenie taśmami)

Polega na naklejaniu na plecy (czasem również na brzuch) specjalnych taśm, które pomagają utrzymywać odpowiednią postawę oraz aktywizują mięśnie do pracy. Metoda ta wpływa na odciążenie kręgosłupa poprzez wspomaganie funkcji mięśni odpowiadających za prawidłową postawę. Dodatkowym atutem jest fakt, że kinesiotaping pozytywnie oddziałuje na skórę, przeciwdziałając jej rozciąganiu i powstawaniu rozstępów. Może być bezpiecznie stosowany w ciąży.

Manualny drenaż limfatyczny

Ważnym problemem w fizjoterapii kobiet ciężarnych jest występowanie obrzęków limfatycznych nóg wskutek zwężenia dróg odprowadzających limfę z rejonu miednicy. Dodatkowo dolegliwości te są pogłębiane przez przybieranie na wadze, ograniczoną aktywność ruchową czy problemy z dolnym odcinkiem kręgosłupa nabyte przed ciążą. Manualny drenaż limfatyczny jest jedną z metod terapeutycznych wykorzystywanych w kompleksowej fizjoterapii zapobiegającej obrzękom. Działanie metody polega na wspomaganiu przenikania płynu tkankowego do naczyń limfatycznych, przez co obrzęk ulega zmniejszeniu.

Masaż rozluźniający

To specjalny masaż stworzony z myślą o przyszłych mamach. Jego celem jest uśmierzenie dolegliwości bólowych, zwłaszcza lędźwiowego odcinka kręgosłupa, w obrębie którego następują przeciążenia wtórne do przesunięcia się środka ciężkości ciała w przebiegu ciąży. Masaż może obejmować także przeciążone barki, szyję i nogi. Działa odciążająco, rozluźnia napięte mięśnie, przynosi ulgę stawom i więzadłom. Poprzez stosowanie odpowiednich pozycji w trakcie masażu zabieg jest całkowicie bezpieczny w ciąży.

Metoda McKenziego

Najczęściej stosowana jest w leczeniu dyskopatii. Celem metody jest nie tylko ograniczenie lub zlikwidowanie objawów bólowych, lecz także przywrócenie poprawnego działania kręgosłupa, a przede wszystkim przeciwdziałanie nawrotom dolegliwości. Zaletą metody jest aktywne podejście pacjenta do swojego problemu. Pacjent w trakcie wizyty jest poddawany pełnej edukacji pod kątem mechaniki występujących dolegliwości, wyjaśnia mu się rolę ćwiczeń, które ma wykonywać. Informowany jest również o roli postawy i jej korekty w życiu codziennym oraz o stosowaniu odpowiedniego zaopatrzenia ortopedycznego (np. wałki lędźwiowe, poduszki szyjne).

Ćwiczenia:

 • ćwiczenia ogólnorozwojowe dla kobiet w ciąży, które dobrane są odpowiednio dla poszczególnych trymestrów
 • ćwiczenia oddechowe- bardzo pomocne w przygotowaniach do porodu, dzięki nim kobieta lepiej dotleni dziecko, poprawi własne krążenie i zwiększy pojemność oddechową płuc
 • ćwiczenia relaksacyjne - mają na celu zmniejszenie napięcia psychofizycznego (nerwowego i mięśniowego)
 • ćwiczenia profilaktyczne, wzmacniające mięśnie dna miednicy, zapobiegające wysiłkowemu nietrzymaniu moczu oraz obniżeniu narządu rodnego.

Masaż relaksacyjny

Masaż relaksacyjny pobudza mięśnie, skórę i układ krążenia, a zarazem wspaniale oddziałuje na układ nerwowy - równoważy wysyłane przez ciało negatywne reakcje na stres, likwiduje mimowolne napięcie mięśni, przywraca prawidłowy rytm serca, właściwe krążenie i ciśnienie krwi, a nawet pomaga w walce z bezsennością.

Fenomen jakim jest ludzki dotyk sprawia, iż subtelny masaż relaksacyjny wykorzystujemy jako jedną z metod terapeutycznych, kosmetycznych oraz relaksacyjnych.
Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, potem całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia, odprężenia. Z tego powodu ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało.

Umiejętność relaksowania się jest bardzo cenna, szczególnie dzisiaj, kiedy 90% ludzi szuka pomocy u lekarzy z powodu dolegliwości związanych ze stresem, takich jak: bóle pleców, szyi, głowy, przemęczenie oczu, słaba zdolność koncentracji, depresja, nadpobudliwość, irytacja, wysokie ciśnienie krwi, wyczerpanie itd. dlatego może forma masażu, jaką jest masaż relaksacyjny jest tak bardzo popularna i pożądana. W prawidłowo wykonanym masażu relaksacyjnym następuje rozluźnienie wszystkich mięśni do tego stopnia, że ciężko nam jest zapanować nad własnym ciałem.
Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki, ciepła pościel jest to nie tylko obecna moda na relaksację, ale jeden z podstawowych warunków, aby masaż mógł się odbyć i aby klient był z niego zadowolony. W tej chwili w praktyce terapeutycznej spotykamy się z sytuacjami, iż masaż relaksacyjny jest także wstępem do innych zabiegów kosmetyczno - terapeutycznych. Jest to filar, na którym opiera się cała technika relaksacji, wszelkie zabiegi, którym się poddajemy aby się zrelaksować. Prosty przykład: Słuchamy muzyki, aby się odprężyć. W momencie, gdy dodatkowo zostanie przeprowadzony  masaż zrelaksujemy się jeszcze mocniej, jeszcze intensywniej i ....trwalej.

Masaż to sposób na zrelaksowanie się i rozluźnienie, przynosi ulgę przy bólach ciała i uczuciu spięcia. Poprawia również stan zdrowia, gdyż działa leczniczo na nasze ciało. Jest to zabieg całkowicie bezpieczny. Z masażu może skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy stanu zdrowia.

Do najczęstszych przeciwwskazań do wykonywania masażu u kobiet w ciąży należą wszelkie jej stany patologiczne:

 • krwawienia z dróg rodnych,
 • zagrożenie poronieniem lub porodem przedwczesnym,
 • przedwczesne rozwieranie się kanału rodnego i skracanie szyjki macicy,
 • łożysko przodujące,
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego lub odklejenie się łożyska,
 • gestoza,
 • oraz inne stany zagrożenia ciąży, o których decyduje lekarz.

Masażu nie wykonuje się również:

 • u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży i w jej ostatnim miesiącu,
 • w niektórych chorób sercowo-naczyniowych,
 • w chorobach nerek, tarczycy, trzustki,
 • podczas chorób przebiegających z podwyższoną temperaturą ciała,
 • w niekontrolowanej cukrzycy i nadciśnieniu tętniczym,
 • w przypadku podejrzenia anomalii rozwojowych płodu.

Masaż wykonany w fachowy sposób redukuje napięcia i bolesność w odcinku lędźwiowo – krzyżowym, stawach biodrowych, kolanowych i skokowych. Dzięki odpowiednio dobranym technikom można zmniejszyć ewentualne obrzęki. Masaż jest nie tylko oddziaływaniem na ciało, ale dzięki spokojnym, delikatnym ruchom, wpływa zbawiennie na psyche ciężarnej. Masaż to kwintesencja relaksu, a spokojna mama to spokojne maleństwo, które, aby rozwijać się prawidłowo potrzebuje go jak najwięcej.

Chciałabym zwrócić uwagę na aspekty estetyczne. Każda kobieta wie czym grozi szybkie i znaczne rozciągnięcie skóry. Rozstępy, mogą pojawić się nie tylko w okolicy brzucha, ale także na piersiach, dolnej części pleców, udach czy nawet podudziach. Masując uelastyczniamy skórę, co stanowi profilaktykę ich powstawania.

Opracowała Sylwia Bak