Jak poradzić sobie z wrastającymi paznokciami

Klamry do korekcji wrastających paznokci znane są od ponad 60 lat. Oddziałują na chore paznokcie poprzez spłaszczenie płytki paznokciowej lub zmianę toru wzrostu paznokcia. Odpowiednio przygotowane klamry w kilku rozmiarach dopasowuje się do kształtu paznokcia i rozpoczynają proces podnoszenia płytki paznokciowej, przeciwnie do kierunku wrastania.
Zabieg zakładania klamry na wrastające paznokcie jest bezbolesny, a dzięki punktowemu nałożeniu i indywidualnej regulacji siły napięcia klamry prowadzi z reguły do natychmiastowego złagodzenia bólu.

Kiedy stosować:

 • jeśli czujesz ucisk paznokcia przy chodzeniu,
 • jeśli doszło do pęknięcia, odłamania paznokcia w górnych rogach,
 • przy wrastaniu paznokci,
 • w stanach nawracającego wrastania paznokci,
 • jeżeli zrywanie płytki paznokciowej nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, a nowo rosnący paznokieć zaczyna ponownie wrastać.

Klamry na wrastające paznokcie można stosować już u dzieci powyżej 5 roku życia. U dzieci młodszych stosujemy tamponadę, która w przypadku delikatnych płytek i systematycznym stosowaniu przynosi bardzo dobre efekty.

Jak pielęgnować wrastający paznokieć?

 • prawidłowe skracanie paznokcia za pomocą pilnika, nie nożyczek, nie cążek! Pilnik przykładamy prostopadle i piłujemy na prosto, nie zaokrąglamy brzegów paznokcia,
 • nie obciążamy przodostopia, nie stajemy na palcach,
 • wygodne obuwie, miękkie, bez ucisku, przewiewne.

Co można zrobić przed wizytą u kosmetyczki?

 • w stanach ropnych skontaktować się z lekarzem, potrzeba zastosowania miejscowej antybiotykoterapii,
 • jeśli płytka nie przylega do łożyska, należy to miejsce dezynfekować,
 • zawsze utrzymywać paznokieć w suchości, suszyć suszarką w przypadkach otwartych ran,
 • przyjmujemy wapno w celu zagojenia rany,
 • wietrzymy miejsca niezagojone, nie naklejamy plastrów.

Silikonowa Klamra Korygująca Wrastające Paznokcie

Klamry BS Quick zalecane są w przypadku stwierdzenia wrastania paznokcia na skutek deformacji płytki paznokciowej, ale bez poważnego stanu zapalnego. Klamry korygujące przynoszą natychmiastową ulgę. Długotrwałe ich stosowanie powoduje spłaszczenie płytki paznokciowej, a tym samym likwiduje dolegliwości i zapobiega ponownemu wrastaniu. W ekstremalnych przypadkach, kiedy korekta jest niemożliwa, wskazane jest stałe stosowanie klamry. W przypadku zaawansowanej fazy wrastania paznokci, razem z klamrą B/S Quick  można zastosować rureczki Sulci-Protektor

Konsultacja podologiczna (przy zabiegu bezpłatna)

Korekta wrastającego paznokcia

Wrastający paznokieć to złożony problem. Podczas wizyty staramy się działać wielotorowo. Przede wszystkim staramy się znaleźć przyczynę wrastania i ją wyeliminować. Uczymy pielęgnacji paznokcia w domu, zlecamy preparaty i łagodzimy ból. Korekta wrastającego paznokcia to odpowiednie przygotowanie paznokcia, założenie klamry B/S Quick, utrwalenie jej elastyczną masą, umożliwiając powrót paznokcia na właściwy tor wzrostu. W razie potrzeby w cenie zabiegu wykonujemy również tamponadę, bądź jeśli jest możliwość zakładamy rurkę iniekcyjną, aby jak najszybciej palec wrócił do zdrowia.

Sukces w usunięciu problemu wrastania to wynik dobrej współpracy między podologiem i pacjentem. Wymaga wiele cierpliwości i sumienności. Jednak wysiłek się opłaca, gdyż droga powrotu paznokcia na właściwy tor wzrostu jest bezinwazyjna i skuteczna.